/

Stensättersskolan

Katrineholms äldsta skolor med anor från 1880-talet har blivit kommunens nyaste skola - Stensättersskolan. Det är Östra skolan och Västra skolan som slagits ihop till en helt ny skola med moderna lokaler och miljöer som främjar ett lustfyllt lärande! Skolan öppnades tills höstterminen 2022.

Stensättersskolan har plats för cirka 600 elever. Det kan låta stort, men skolan är uppbyggd med fyra visten som skapar mindre delar, samtidigt som det finns goda möjligheter för nära samarbete och fadderverksamheter.

På Stensättersskolan finns det:

  • två visten för F-3
  • ett visten för 4-6
  • Stensätter Grundsärskola

Kontaktuppgifter till Stensättersskolan

Telefon: 0150-576 05
Mejl: stensatterskolan@katrineholm.se
Besök: Kunskapsvägen 11 A
Postadress: Kunskapsvägen 11 A, 641 46 Katrineholm

Rektor (ansvar för årskurs F-3 och fritids)

Ida Peterzén
Telefon: 0150-573 88
Mejl: ida.peterzen2@katrineholm.se

Rektor (ansvar för årskurs 4-6 och grundsärskolan)

Maria Hertz
Telefon: 0150-48 82 76
Mejl: maria.hertz@katrineholm.se

Administratör

Hanna Edlund
Telefon: 0150-576 07
Mejl: hanna.edlund@katrineholm.se

Skolsköterska

Lotta Milde
Telefon: 0150-888 16
Mejl: lotta.milde@katrineholm.se

Skolsköterska

Peder Larsson
Telefon: 0150-573 89
Mejl: peder.larsson@katrineholm.se

Kurator

Ulla Lindberg-Svahn
Telefon: 070-5736 339
Mejl: ulla.lindberg-svahn@katrineholm.se

Skolpsykolog

Viktoria Thulin
Telefon: 0150-882 12
Mejl: viktoria.thulin@katrineholm.se

Skolläkare

Robert Marton
Telefon: 0150-578 45
Mejl: robert.marton@katrineholm.se

Kontaktupgifter till fritidshemmen

Telefonnummer till avdelningarna:

Fritids Blå
Telefon: 073-7297983

Fritids Grön
Telefon: 072-5775 869

Fritids Lila
Telefon: 0150-573 85